Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2018. december 11., kedd

Keresztapák

A Kádár-rendszer egyik sajátossága a szocialista vezetők vélt magasabb rendű erkölcséből fakadt, s azzal járt, hogy a munkás–paraszt hatalom kiteljesedése során magas polcra jutó pártvezetők egy szint fölött igazából hibázni sem tudtak. Ha mégis, a vétkest a legrosszabb esetben érdemei elismerése mellett felmentették, s mondjuk, egy konzervgyárba helyezték igazgatónak. Ez körülbelül olyan büntetésnek számított a pártelitben, mintha valakit egyenesen Szibériába száműztek volna vagy a recski kőfejtőbe.

Hírlapíróként magam is úgy gondoltam sokáig, hogy a nagyhatalmak alkufolyamatában ránk köszöntő rendszerváltoztatás végleg betesz a Kádár-rendszernek, a jogállam, a piacgazdaság, a demokrácia felülírja a régi világot. Aztán átlépve Budapest határán, persze néha-néha azért a fővárosban is, úgy éreztem, nem mindenhol ért véget a Kádár-rendszer. Itt van mindjárt Szeged, a baloldali mintaváros esete. A települést 2002-ben ifjúszocialista, Szegeden végzett egyetemisták vették be. Botka László nem csupán a város polgármestere lett, egyenesen a szocialisták választmányi elnöke, 2002 óta négy választást nyert, így hát azon sem csodálkozhattunk, hogy egyszer csak a párt miniszterelnök-jelöltjeként bukkant fel. Nem kisebb karriert futott be egyetemistatársa, mindmáig hűséges Sancho Panzája, Ujhelyi István, aki meg sem állt az Országgyűlés alelnöki posztjáig, most meg lassan tíz éve már a szocialisták európai parlamenti képviselője, Brüsszel baloldali büszkesége. Sőt, ő már az ENSZ Turisztikai Világszervezetének a nagykövete is. Nemzetünk ékköve, fénylő csillaga.

Bár, ha Nyugat-Európában egy politikusról kiderülne, hogy személyi sofőrje egy csődbűncselekményben félmilliárd forintot vesz át, a pénz pedig elillan, nincs élő ember, aki elhinné, hogy ehhez főnökének a világon semmi köze nincs. Hogy a főnök csak egy balek. Mellesleg ezzel Ujhelyi sem szokott dicsekedni Brüsszelben. Akárcsak Botka, aki még be sem jelentkezett miniszterelnök-jelöltnek, máris megnyílt előtte az összes uniós ajtó, európai parlamenti méltóságok fogadták, a „Fizessenek a gazdagok!” programja alapján pedig már-már azt gondolhatták, új Peyer Károly született.

Közben Szegedről, Magyarország harmadik legnagyobb városáról nem sejthettük, hogy testvérvárosa valójában Nápoly lehetne, a Camorra egyik fészke.

A történteket nem ismerve, nem érzékelhettük, hogy a település polgármestere nem nagy formátumú városvezető, hanem csupán egy nagyhatalmú kiskirály, akitől még a politikai ellenfelei is rettegnek a köréje épülő kapcsolati védőburok miatt. Ameddig a Szeviép-ügy, a parkolóbotrány, a Mars téri kereskedők ingatlanjainak ledózerolásáról nem tudtunk semmit, nem gondolhattuk, hogy a Kádár-rendszer párturalma kismiska ahhoz képest, amilyen világot ezek az emberek Szegeden teremtettek. A városházán Botkától olyanok kapnak hivatalt, akinek hozzátartozója „véletlenül” az ügyészségen, a rendőrségen vagy a bíróságon tölt be vezető pozíciót. A város elítélt főjegyzőjének felesége a rendőrkapitányság munkatársa, a megyei bíróság elnökének volt férje a Mars téri dózerolás idején az önkormányzat jogi bizottsága vezetője, s azt javasolja, hogy a dózerolást minősítsék áthelyezésnek. A város vezető ügyészének ügyvéd felesége az önkormányzat ingatlankezelő cégének jogtanácsosa. A városi és megyei rendőrkapitány ajándék parkolóbérleteket kap, majd amikor esküjük alapján meg kellene védeniük a polgárok javait, inkább karhatalmat adnak Botkának a jogsértésekhez.

A Cosa Nostra keresztapái csak álmodhattak ilyen világról.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A bárányok, Magyar és a liberális értelmiség

   Bartus László Amerikai Népszava                                                                                                          ...