Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2025. április 23., szerda

Ti urak

Kondor Katalin

Ti urak, ott, a magasságos Európai Parlamentben, nem szégyellitek magatokat? Foglalkoztok-e egyáltalán a titeket az álságos unióba „beszavazó” emberek gondjaival?     Ti urak, ott, a magasságos Európai Parlamentben, nem szégyellitek magatokat? Foglalkoztok-e egyáltalán a titeket az álságos unióba „beszavazó” emberek gondjaival? Néztek-e televíziót, ahol az értelmetlen orosz–ukrán háború szívszorító képei, jelenetei láthatók, valamint egy túlmozgásos, a jelen posztjára mindenképpen érdemtelen ember követeléseit hallhatjátok, aki amúgy családjával ebből a háborúból már régen a milliárdosok közé préselte be magát? Tisztában vagytok-e azzal, hogy ezt a háborút a Biden-félék Egyesült Államokja robbantotta ki? Mégpedig jó tíz évvel ezelőtt, egyebek közt azzal, hogy egy magát függetlennek gondoló ország, azaz Ukrajna elnöke úgy döntött, hogy nem írja alá az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodást, inkább Oroszországgal óhajt szorosabb kapcsolatokat ápolni, ami mellesleg földrajzi szempontból teljes mértékben logikus lépés lett volna. Ehelyett azonban jöttek az Amerikából importált miniszterek, hogy elfoglalják a posztokat – s a föld másik oldaláról irányítsák, pontosabban terelgessék Ukrajnát arrafelé, amerre ők akarják. Ez persze nem tetszett – és joggal – az oroszoknak, így jutottunk el aztán a mai napokig, a még mindig tartó, de senkinek sem jó háborúig, amelyhez – elsősorban a finanszírozásához – ukrán részről a túlmozgásos elnök, bizonyos Zelenszkij állandó koldulási turnékat kénytelen szervezni. Fegyvert kér, most már katonákat is, s a nemrégi, kudarcos washingtoni látogatása is csak arra volt jó, hogy Európa ilyen-olyan urait is felhergelje, lépjenek be a háborúba. S talált is szövetségeseket. Például az Oroszországgal határos, s létszámukat illetően nevetséges törpeállamokat – s azok magukat világot befolyásoló tényezőknek képzelő vezetőit –, amelyek egy kiterjedt háború esetén jószerével eltűnnének a térképről, például az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, a korábbi észt miniszterelnök, Kaja Kallasnak a hazája.


Ti urak, ti urak, ott, a magasságos EU-ban! Egyre inkább kiderül rólatok, hogy eszetek ágában sincs a létező realitásokat figyelembe venni. Szolidaritásról papoltok, kivel? Mi az átvert ukrajnai civilekkel vagyunk szolidárisak. Akik a rakéták és bombák pusztításaitól menekülnek. Ti kivel? Az unió és Ukrajna tehetségtelen vezetőivel? A korábbi, Biden-adminisztráció alkalmatlan politikusaival? Az Európai Unió háborúpárti hőzöngő-hőbörgő okosaival? Akik még azt sem tudják, melyek az unió szabályai, s kinek mit kell teljesítenie ahhoz például, hogy Ukrajna európai uniós tag legyen? Kikre bíztuk mi Európát? – kérdezhetné joggal sok-sok európai. A válasz még késik. Amíg megjön, addig ti, urak feleljetek, kik vagytok ti? Ti, akik 72 órára szabtátok meg a háborúra való „felkészülés” idejét a tekintetben, hogy ennyi időre való élelmet meg csuda tudja mit még kellene tárolnunk ahhoz, hogy az általatok, azaz régi főnökeitek által kiprovokált háborút túléljük. 72 óráig, mert ti annyit írtatok elő. Tehát ti készülődtök! Sok sikert! Éppoly idétlenek és nevetségesek vagytok, mint amikor olyan ötletekkel álltok elő, mint hogy az Európai Unió küldjön katonákat az ukrán frontra. Ti küldhettek, de mi nem megyünk. Az összes háborúpárti ötletetek épp oly ostoba, mint azok az intézkedések, melyeket állítólag az Európai Unió érdekében hoztok. Pontosabban hazudtok, lásd az illegális migrációval kapcsolatos összes hagymázas és sikertelen elképzelést, meg még sok más ostobaságot, amellyel rendre előálltok, s akkor még vezetőtöknek az emberiséget tizedelő covidvakcinával kapcsolatos mesterkedéséről nem is szólnék.                                                                        Különös az élet. Mi, magyarok átéltük a nácizmust, a szovjet-kommunizmus terrorját, és sok más történelmi csapást, például mostanában az általatok dicsőített honi hazaárulóink cselekedeteit. Ti urak, mostanság átvettétek ezek szerepét! Mindet! Kiválasztotok európai népeket, hogy rájuk testáljátok ostoba elképzeléseiteket, gazdaságról, népkeveredésről, és így tovább? Hogy bűnhődjenek helyettetek? Milyen jogon? Beleavatkoztok olyan döntéseinkbe, elképzeléseinkbe, melyhez semmi közötök nincs, csak éppen a hatalmatokkal akartok hőzöngeni.


Nos, ha már ti, urak elköszöntetek a realitásoktól, akkor jöjjön egy kis fejtágító. Mivel mindenbe beleavatkoztok, akkor hadd ismertesselek meg benneteket a magyarok által hőn szeretett magyar költészet egyik gyöngyszemével, bizonyos Arany János nevű költő: A walesi bárdok című költeményével. A versbéli Edward király angol, de természetesen a költő a hazai, akkori magyar viszonyokról írta a verset. A parancsuralmi időkről, amikor dicsőíteni kellett az uralkodót, aki tönkretette az országot, ám a bátrak lázadtak. Máglyára küldték őket, de nevük és bátor tetteik máig fennmaradtak, épp úgy, mint valamennyi csodálatos költőnk versei. Idézek belőle, csak egyetlen strófát: „Ötszáz bizony, dalolva ment / lángsírba velszi bárd: / De egy se bírta mondani / Hogy éljen Eduárd.” Hát, ilyenek voltunk-vagyunk mi, magyarok, s ennyit arról, hogyan gondolkodunk a tehetségtelen és zsarnok vezetőkről.


Ám van itt még valami! Minap, azaz nagypénteken és nagyszombaton egy csodálatos olasz filmet láthattunk a Magyar Televízióban. Egy papról szólt, no meg egy világháború pusztításairól. A másodikéról. Amelyben ez a csodálatos lelkész ember önként megy el a harctérre, hogy besorozott tanítványainak ott is lelki vigaszt nyújtson. Ti urak, ti urak! – nektek kötelezővé tenném, hogy nézzétek meg ezt a filmet. A címe: A könyörületesség papja. Olasz film, de sok-sok nyelven és sok helyütt játszották már. Én meg azért is ajánlom figyelmetekbe és megtekintésre, mert a fentebb említett ostoba tanácsaitokon kívül, miszerint ugye 72 órára elegendő csomagfélét kellene készítenünk mostanság, hogy ebben a mai háborús helyzetben megmaradjunk, legalább rájönnétek, hogy ez a „parancs” mekkora marhaság. A harctéren nincsen csomag. S a lakásba is betör egy háború. Megnézetném a fenekedő, ostoba emberekkel is A könyörületesség papját, hátha hatna rájuk. Ám az az igazság, hogy abban a háborús válságban, melyben élünk, még egyetlen uniós képviselőtől sem kérdezte meg senki, hogy ő, aki rendre a háborúról papol, magyarán háborúpárti, ugyan hová menekülne, hová bújna, s nekünk mit ajánl, ha kitörne a harmadik világháború? Vajon már megvan neki, nekik a jól berendezett, biztonságos bunkerük? S ha igen, hol? Ti, urak! Mertek erre válaszolni? Eddig ugyanis ez nektek nem sikerült. Volna viszont egy javaslatom nektek, ti urak! A magyar költészet csodálatos. Ennek egyik gyöngyszeme bizonyos Gyóni Géza: Csak egy éjszakára… című verse. Agyatokat nem szeretném leterhelni a teljes költeménnyel, úgyhogy mindössze egy strófát idézek belőle: „Csak egy éjszakára küldjétek el őket: / A hitetleneket s az üzérkedőket. / Csak egy éjszakára: / Mikor a pokolnak égő torka tárul, / S vér csurog a földön, vér csurog a fáról / Mikor a rongy sátor nyöszörög a szélben / S haló honvéd sóhajt: fiam… feleségem…”


A szerző újságíró

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Ti urak

Kondor Katalin Ti urak, ott, a magasságos Európai Parlamentben, nem szégyellitek magatokat? Foglalkoztok-e egyáltalán a titeket az álságos u...