Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. október 13., szombat

Példamutatás


Álláspont
Sajnos demagógiává züllesztett kijelentés, de tényleg csak a magyar mezőgazdaság és az agráriumra épülő erős ágazatok jelentik az egyetlen járható utat. Nincs, nem lehet más választásunk. A zsákutcák helyett újra a kitaposott, sikerrel kikövezett útra kell rálépnünk, még akkor is, ha egyesek politikai, gazdasági okokból az ellenkezőt hitették el velünk az utóbbi évtizedekben.
Az ő szennyesük, hogy demagógia lett agrárországnak nevezni Magyarországot, hogy vidékiek népes tömege hagyott fel a gazdálkodással, a termeléssel, hogy falvak néptelenedtek el, és haltak ki, és hogy olyan szektorokon múlik az ország sikere, gazdasági növekedése, amelyek teljesítménye erősen ingadozó és kiszámíthatatlan.
Az ő szennyesük, de nekünk kell kimosni.
Magyarországnak csak akkor lehet jövője, csak akkor állhat ön­állóan és stabilan a saját lábán, csak úgy bővülhetünk erős ütemben, ha kulcsszerepet adunk az agráriumnak, a magyar vidéknek, az élelmiszeriparnak és az összes ágazatnak, amelyek a mezőgazdaság törzséből táplálkoznak erős hajtásként.
A siker záloga mindemellett egyértelműen az összefogásban rejlik. Várhatjuk a csodát, de addig, amíg a dögöljön meg a szomszéd tehene mentalitással élünk és dolgozunk, és addig, amíg mások sikereinek megakadályozására fordítjuk erőfeszítéseinket, addig csak egy helyben toporgunk, és bukásra vagyunk ítélve.
Tudják, hogy kiknek szúrja a szemét az állami földek haszonbérleti pályázatain nyertes gazdák területszerzése és gyarapodása? A nyerteseket az esetek túlnyomó többségében a saját szomszédjai jelentik fel. Ez nem vicc, véresen komoly. Van olyan kistermelő, akit mind a két szomszédja feljelentett külön-külön, és más-más ürügyekre hivatkozva, szakmai kompetenciáit megkérdőjelezve próbálják ellehetetleníteni, és a döntnököket jobb belátásra bírni.
Isten hozta, Magyarországon! Ezek vagyunk mi! A szemforgató hamis papok, a kárörvendők és a rosszakarók, a szembe vigyorgó, de közben a kést hátba döfők sokaságát futószalagon gyártók országa.
Pedig csak egyetlen út van: az összefogás, az egymás erőforrásaira építkezés, az együttműködés. Fülöpházán, Kerekegyházán, Szabadszálláson és Kunszentmiklóson lehet jó élni. Azon a négy településen, amelyek egymással összefogva és egymást erősítve hozták létre a közelmúltban a saját nonprofit kft.-jüket, hogy megszervezzék a térség termelését, az áruk helyi feldolgozását és a termékek értékesítését. Az ottani önkormányzatok helyben biztosítják a térség élelmiszerellátásának jelentős részét, a helyi termelőket, kiváló minőségű termékeiket helyezik előtérbe. A közös kft. fölvásárolja a helyi gazdáktól, termelőktől a megtermelt alapanyagot, az ugyancsak helyi feldolgozóüzemekben késztermékké alakítják azokat, a kiváló minőségű áruikat pedig helyben, üzleteikben, boltjaikban értékesítik. A rendszer ráadásul eltartja magát, munkát biztosít a helyieknek, lehetőséget a termelőknek, és esélyt a települések gyarapodására. Nem a spanyolviaszt találták fel Fülöpházán, Kerekegyházán, Szabadszálláson és Kunszentmiklóson, csak egymás tenyerébe csaptak, és együtt építik a jövőt. Olyan kézfogó ez, amely igen ritka Magyarországon, de muszáj meghonosítani.
A települések első emberei és választott önkormányzati képviselői a helyi termelőket hozták monopolhelyzetbe, és ravaszul útilaput kötöttek a kereskedők talpára, mert kiiktatták őket az értékesítési láncból. Finoman üzentek is a kereskedelemnek és a multiknak, mondván, ha ez nem tetszik, akkor a belpolitikával, a helyi érdekekkel, önkormányzati szándékokkal és akaratokkal kell szembefordulniuk.
Példamutató ez az összefogás. Olyannyira, hogy minden magyarországi településnek alkalmaznia kellene ezt a sikeres és követendő modellt.
Feljelentések és árokásások helyett ideje lenne jót tenni és jól tenni. Ebben áll a nagy titok! Lehet ezt nem érteni?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...