Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. október 3., szerda

Lórúgás a patkóban

Torkos Matild
 
Magyar Nemzet

2012. október 03., szerda 00:01
A hétfői rendkívüli kormányülés után egy rapid törvényhozó aktussal az Országgyűlés tegnap úgy döntött: nem csupán kipenderíti az összes félkarú rablót a falusi kocsmákból és a pesti sarki csehókból, hanem egy füst alatt betiltja az összes játékterem és elektronikus kaszinó működését is.
 
Pedig a félkarú rablókra szakosodott szerencseiparág állítólag már éppen készen állt arra, hogy áttérjen a szerveralapú működtetésre. A félkarú rablók gazdái most sutba dobhatják fejlesztési terveiket. És elhúzhatnak zabot hegyezni. Egyetlen vigaszuk: a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Lázár János szíve „majd megszakad” értük.
A törvény kihirdetése után pénznyerő gépek a jövőben már csak néhány koncessziós joggal rendelkező játékkaszinóban berreghetik ki azt a három almát. A bennfenteseken kívül aligha gondolt bárki is arra, hogy természeti és ipari katasztrófák után éppen egy ilyen téma miatt hívnak majd össze rendkívüli kormányülést. Ugyanakkor a kormánydöntésről a „független” sajtó figyelemre méltó körítéssel számolt be. „A kormány az illegális szerencsejátékot támogatja” – emelte címbe a nyilvánvaló hazugságot az egyik internetes gazdasági portál, egy másik lap „40 ezer munkahelyet szüntetett meg az Országgyűlés” című cikkével igyekezett ekézni a törvénymódosítást. Belegondolni is rossz, micsoda vircsaft lenne itt, ha egyszer tényleg elzárnák a féllegálisan működő kábítószer-kereskedelem útját, vagy véget vetnének a rendőrség által ellenőrzött prostitúciónak. A játékgépek betiltásának többféle magyarázatát is megfogalmazták a honatyák, Lázár például különlegesen erkölcstelennek, morálisan megkérdőjelezhetőnek nevezte azt a rendszert a parlamenti vitában, amelyben az állam a pénzüket játékgépekbe dobáló embereknek a rovására tett szert adóbevételre.
Vitathatatlan: ahol ezek a szerencsemasinák működtek, karnyújtásnyira elérhető volt az alkohol is, felerősítve az ember belső késztetését arra, hogy a fizetést vagy éppen a segélyt Fortuna segítségével megduplázza. Figyelemre méltó tény az is, hogy Budapest után éppen a munkanélküliség által sújtott Borsodban és Szabolcsban működött a legtöbb játékgépet üzemeltető hely. Vagyis a legszegényebbek áldoztak a legtöbbet a játékszenvedély kufárjainak. Nem elfogadható érv a rendszer fenntartása mellett, hogy tízmilliárdos nagyságrendű adóbevételt hoz a költségvetésnek, miként az sem, hogy tízezreknek ad munkát.
A játékgépek betiltásának rendkívül gyors törvényalkotási eljárását nemzetbiztonsági kockázatokkal is indokolták. Kiszivárgott értesülések szerint az iparág „óriási megvesztegetésekre” készült, és attól tartottak egyes vezető politikusaink, hogy megkörnyékezhetik az engedélyező hatóság embereit, sőt még a törvényhozóinkat is. Lehetséges persze, hogy csupán „lobbistákat” állított csatarendbe a szerencsejáték-ipar a számára kedvező döntések kijárásáért.
Lázár János sajtóhírekre hivatkozva ugyanakkor utalt arra, hogy a szerencsejáték-ipar irányítói „nagyon jómódú, politikai befolyást érvényesíteni akaró körök”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy akik az utóbbi huszonkét évben fel merték vetni a szerencsepiac újraszabályozását, vagy hirtelen visszakoztak szándékuktól, vagy később kiestek a politikából.
Tizenhárom évvel ezelőtt a szerencsejáték-törvény módosításának a nyitánya egy robbantásos merényletkísérlet volt, elszállt egy Mercedes. Most két nap alatt eldőlt: a félkarú rablók repülnek. Változnak az idők…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...