Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. május 3., csütörtök

Ártatlanok és demokraták

Aki egyszer politikus lett Magyarországon, az mind ártatlan és mind demokrata. Ebben a rendszerben nem is lehet más, hiszen a rendszer természetéhez tartozik, hogy bizonyos politikai rang elérésével akármit tesz a közélet felső régióinak tagja, érinthetetlenné válik. Ebből következik, hogy a jámbor magyar nép jogérzéke csalóka, amikor úgy véli, hogy ami lent a mindennapokban bűncselekménynek számít, az fent, a közélet legfelsőbb szféráiban csupa ártatlanság és demokrácia. Nemrég például a Pesti Központi Kerületi Bíróság ítéletet hozott, és mind a négy személyt, akiket az ügyészség megvádolt, ártatlannak nyilvánította. Így aztán el kell ismernünk, hogy Szilvásy György is ártatlan, meg Dávid Ibolya is, és persze a neki örök hűséget esküdött Herényi Károly szintúgy. Így ítélt Vasvári Csaba bíró, és ki merné kétségbe vonni ítéletének jogosságát, igazságosságát. Nyilván kiváló bíró Vasvári úr, jól képzett jogász és természetesen tárgyilagos, amennyire csak tárgyilagos lehet. Nincs is semmi baj az ő ítélkezésével, nekünk az a dolgunk, hogy elfogadjuk az ítéletet – kellő tisztelettel –, ha tetszik, ha nem. Ám ha mégis lenne valami baj ezzel az ítélettel, az ügyészség fellebbezhet. Meg is teszi. A többi ismét csak a bíróság, azaz a fellebbviteli bíróság, illetve a törvényszék dolga.

Mégis van azonban valami nyugtalanító Vasvári úr szavaiban, amelyekkel az ítéletet indokolta. Nem tudom, szokás-e bírói berkekben – túl az ítéleten, amely önmagáért beszél – ilyen hangnemben elmarasztalni az ügyészséget. Vasvári bíró úr állítólag alaposan ki is oktatta jogtudományból az ügyészséget, valahogy így, ősi tapasztalatokra hivatkozva: „ a jog betűjéhez való ragaszkodás súlyos jogtalanságot eredményezhet”. Ez bizonyára így is van, különösen, ha a törvény betűi rosszak, s éppen a hozzájuk való ragaszkodás teremthet jogtalanságot. Vagyis bizonyos esetekben jobb, ha az ítélethozatalnál mellőzük a „jog betűjét”. E tekintetben nekünk, laikusoknak igencsak sokat kell még tanulnunk. Maradjunk tehát annál a kérdésnél, amelyben egy kicsit talán mi is illetékesek vagyunk: az ügy erkölcsi és politikai tartalmánál. Vasvári úr ugyanis e kérdésekben is állást foglalt. Azt állította, hogy a Dávid–Herényi páros nemcsak ártatlan, de lényegében áldozat is, politikai „riválisok” áldozata. Majd azt is megállapította, hogy Dávid Ibolya csak „a pártok szabad működésének alkotmányos értékét védte, elhárítva az MDF életébe való külső beavatkozást”. Ez szép és felemelő védőbeszéd lehetne, ha nem az ítélethozó bíró kijelentése volna, akinek alighanem halvány fogalma sincs mindarról, ami az MDF-ben e két jeles ártatlan és még jelesebb demokrata regnálása idején végbement. Meg is hatódnánk, ha nem akadályozna bennünket ebben az átkozott megtapasztalás. Nevezetesen az, hogy e két jeles ártatlannak és demokratának kiemelkedő szerepe volt egy jobb sorsra érdemes párt lezüllesztésében és megsemmisítésében. Meghatódnánk, ha nem tudnánk, hogy e két jeles személy mindvégig a saját hatalmi helyzetét védte, semmi mást. Ennek érdekében távolította el azokat, akik azt hitték, hogy egy demokratikus gyakorlatra építő pártnak a tagjai, vezető tisztségviselői, és azt hitték még eleinte, hogy ha már a jeles hölgy korábban az igazság ügyének minisztere is volt, csak tudja, hogy mi a törvényesség egy párton belül. Mellesleg olyan személyeket távolított el az MDF-ből, akik nélkül ő soha nem lehetett volna sem pártvezér, sem semmilyen miniszter. Persze, az is örök igazság és ősi tapasztalat, hogy aki rosszul választ, nyögheti annak következményeit. Nem sorolnám most a neveket Lezsák Sándortól Horváth Balázsig, Balsai Istvánig és tovább, csupán jelezni szeretném Dávid Ibolya és Herényi tisztogató akcióinak az irányát.

Természetesen nem vonhatjuk kétségbe a bíró úrnak azt a jogát, hogy legyen saját véleménye egy tönkretett pártról, esetleg még a politikai ítéletét is hangoztassa, ha az hozzátartozik az ügyhöz. Talán szerencsés lenne azonban a kijelentéseket megelőzően pontosabban tájékozódni, ez esetben például a Magyar Demokrata Fórum egész történetéről, és lehetőség szerint nem csak a vádlottak előadásából. Érdekesebb lett volna így a sajtótudósításokban Vasvári bíró védőbeszédnek is beillő szavait olvasni. És ha már vádat is megfogalmazott az ügyészséggel szemben, és azt is kijelentette, hogy Dávid Ibolyát a politikai „riválisai” támadják csupán, érdekes lett volna az is, ha név szerint felsorolja ezeket a riválisokat. Érdekes, már csak azért is, mert tudvalevő, hogy Dávid Ibolya az igazi riválisainak nem azokat tekintette, akik még akkor a pártban voltak, sokkal inkább azokat, akik nála bosszantóan jobb pozícióban voltak az országos politikában, esetleg más párt élén.

Ezzel együtt, ismerjük el, Vasvári bíró bizonyára a jog betűjének és persze szellemének megfelelően hozott ítéletet. Végtére is ártatlan demokratákról van szó, és ha már jó néhányan szabadlábon vannak, akiknek a politikából és a közéletből régen más irányba kellett volna indulniuk, miért éppen őket sújtaná a jog? Vasvári bírónak még arra is kiterjedt a figyelme, hogy magas dicséretben részesítse a tanúkat – azokat, akiket egyáltalán hajlandó volt meghallgatni –, Boross Pétert és a Political Capital kiváló képviselőjét, Dávid Ibolya legnagyobb támogatóit. A másik oldal pedig ne hallgattassék meg, azok mind elfogultak. Ne csodálkozzunk! Mert úgy tetszik, ez is az igazságszolgáltatás ősi törvénye lehet.
Bíró Zoltán

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A bárányok, Magyar és a liberális értelmiség

   Bartus László Amerikai Népszava                                                                                                          ...