Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. március 19., hétfő

A szakértelmiségi lét csonkító, korlátozó hatásai( az újságírásról)


"Semmilyen párhuzam nem bántó, ha megalapozott."






A mi mesterségünk az utóbbi évtizedekben épp a becsületében fogyatkozott meg.

Általában azokat igyekezett kilökni magából, akik igazat szóltak, s akik a nemzeti közösség érdekeit figyelték.

Emberségben önmagukat lenullázott senkikből is lettek sztárok, vagy olyanokból, akiket a semmiből jövés jótékony homálya takart egészen az első nyilvános megjelenésükig.

Mesterségünk elvesztette az íratlan szabályok megtartó méltóságát, az írottak pedig hiányosak vagy eleve félrevivők voltak-s részben azok ma is.

Kedvemet az lohasztja, hogy a "kutya ugat a karaván halad" alapon- e bővebb tudással sem változott volna az érdemi lényeg. De azért nem mindegy, hogy a kutya tudja e miért ugat-s már milyen régen lett volna oka ugatni.

Az írástudók többsége fenntartások nélkül" bement a hatalomba".
S többek között, éppen ez okból kifolyólag a médiának felróható; nem írnak eleget az emberek gondjairól, örömeiről, nem mutatják meg mi történik a gyepsoron élőkkel, a nem kiemeltekkel, azokkal, akik az ország számláját fizetik.

- a világnézet a legnagyobb luxus, amelyet újságíró megengedhet magának.
Ignotus ott vonja meg a becsület határát, ahol az újságíró nevét adja az írásához.
A függetlenség mellé való állás, becsületbeli kötelesség.

"Sánta az a magyar szellemiség, amelynek a lába alól kicsúszik a magyar talaj, de éppen úgy sánta az is, amely nem mer nyugati földre lépni."

Most azonban vigyázó szemünket nem Európára, hanem Magyarországra kell vetni.

Szabó Piroska

2 megjegyzés:

  1. Piroska!
    Olvasom a cikkeidet.
    A mások által írt cikkeket nem. Tetszenek amit írsz. Gratulálok hozzá. Én is leírom a véleményem talán ezért is mellékelem egyik blogom, írásaim töredékét. Tudod talán, anyám hosszú életű volt. Késői gyerekként már asszonyi befogadásának utolsó éveiben születtem, mégis elég sokáig negyvenhat éves koromig élhettem vele együtt. Anyám rögtön lefarizeusozta, akit képmutatónak talált. Nagyon sokáig nem értettem a fogalom jelentését. Eleinte, a pártban dolgozó emberekre gondoltam, – talán csak azok között voltak többen, akikre ráakasztotta ezt a jelzőt,- csak később, anyám példáival fogalmazódott meg bennem a szó igazi mondanivalója. Később persze megtanították a szó jelentését. Itt olvashatod tovább: http://blog.kromek.hu/?p=5816

    VálaszTörlés
  2. Tisztelt szerkesztő asszony! Nekem tetszenek az írásai, de leginkább azok, amelyeket regényszerűen ír, de mégis benne van minden! Kérem, írjon többet. Egy rendszeres olvasója.

    VálaszTörlés

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...