Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. március 16., péntek

Reggeli gondolatok: Milyen legyen egy politikus?



A jó politikus, amikor úgy érzi, jó felé halad az ország szekere, fellélegzik és örül.

A két tábor politikusainak éppen ezért nem egymás elpusztítására törekvő harcosokat kellene látniuk a másik oldalon, hanem az a hivatásuk, hogy " egy kocsi két kerekeként, egy arcnak két szemeként ....egyetlen test pompás részeiként" működjenek.
Az egyet nem értés soha nem lehet gátja a nagyrabecsülésnek.
Az egyén is csak a feladatokra szövetkezett közösségben találhatja meg politikai kiteljesedését.

Az átélt, viharos emberöltő tapasztalatait éppen a generációk jelzik, miképpen gördül a társadalom kereke, s a társadalmak mindig generációkba tömörülve végezték tennivalóikat.

A politikus legyen kész az emberavató, szövetséget kínáló kézfogásra a fényes szelek árnyékában felnőtt, a maga közösségi feladataira szövetkezett nemzedékkel és az utánuk érkezőkkel is. Tegye tárgyilagossá és szigorúvá önmagával szemben az a felismerés, hogy minden kor fiatalsága az előttük járó nemzedék tükörképe, s egyben kritikája is. Mérlegelje aggodalommal, vajon képes lesz -e rá az ideálok hiányát megszenvedő fiatal nemzedék, hogy elvégezze a rá szabott történelmi feladatot. Hogy olyan hazát teremtsen, amelyben mindenki-a maga nyelvén is otthon érzi magát.
Akik erre, s a lélek demokráciájának megteremtésére szövetkeztek, azok viselhetnek akár csőnadrágot, vagy más új divatú holmit, használhatják a fiatalság sokakat megütköztető, saját réteg nyelvét.

Lehet e feltépni azt a sebet, amely még be sem gyógyult?
Ha még él is sokakban a névtelenségbe kapaszkodó félelem, összességében növekszik a felelősségérzet, születőben van az olvasótábor holdudvara, az a demokráciákat éltető emberi közeg, amelyet kövéleménynek nevezünk.

A közmeggyőződések, amelyek a hatalom modern értelmű racionalizálása, moralizálása jegyében a szabadság, egyenlő emberi méltóság- a teljes és hatékony érvényesülésére irányulnak, nem valami jámbor óhajt, hatástalan erkölcsi előírást, hanem félelmetes erejű, reális politikai szükségességet jelentenek- melynek figyelmen kívül hagyása rendkívül súlyos következményekkel jár.

Igazságtalan az egyetemi felvételi rendszer, megoldhatatlan a fiatalok lakásproblémája, s vontatottan halad az egészségügy rehabilitációja.

Demonstrálnak tehát az egyetemisták is, mert nincsenek megelégedve, változást szeretnének.
Mert ez március! Önmagában program, önmagában magatartás.
Ady felfogása szerint minden nemzedéknek kell egy március.

De csak úgy lehet az első március örökébe lépni, hogy programjaikkal visszaállítják igazi értelmét és megszégyenítik a kisajátító ál hazafiakat.
- Hazánknak válságos és sorsdöntő korszakában élünk és hitet kell tennünk emberségünk és magyarságunk mellett.
Erre kötelez bennünket március nagy öröksége, mert minden március minden idők magyar ifjúsága számára a tetemre hívás hónapja, amikor az első március számon kéri az új márciusokat.
Az első március elsikkasztott örökségét újra fel kell emelnünk.

Ebben az embertelen és magyartalan világban csak úgy láthatjuk biztosítva jövőnket, ha szilárdan hisszük, hogy hívek maradunk az első március szelleméhez.

Szabó Piroska

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Ti urak

Kondor Katalin Ti urak, ott, a magasságos Európai Parlamentben, nem szégyellitek magatokat? Foglalkoztok-e egyáltalán a titeket az álságos u...