Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. március 3., szombat

Megmentett gondolatok: A magyar demokrácia válsága

2011. július 15., péntek


Kedves Olvasóink!
Szeretettel köszöntöm Önöket!
A magyar demokrácia válságban van!
Ez a vezérgondolata mai témánknak.
-Válságban van, mert félelemben él.
Ha az ország nem tud kiszabadulni a félelemnek ebből a csapdájából,előbb-utóbb óhatatlanul
kettészakad egy ostobán feltett alternatíva körül:a nemzeti folytonosság hívei a szélső jobbal,
a radikális változások hívei a baloldali....?ügyével kerülnek egy táborba.
A kettő között elsikkad minden nyugodt és biztos reformpolitika, és újból kátyúba jut az oly nagy reményekkel megindult magyar demokratikus fejlődés.Hogy ezen a válságos ponton túljussunk, szét kell vágnunk a félelemnek ezt a hínárját, amibe belebonyolódtunk.
Hogy ezt megtehessük, látnunk kell, hogy mi az, ami válságba jutott Magyarországon.
-Magyarországon válságba jutott az országnak a politikai élethez való viszonya.
Válságban van az MSZP taktikája.
Zavar van a kormányzás körül és áthidalhatatlannak látszó ellentét áll fenn a demokrácia értelmezése és a változások szükségessége tekintetében.
Válságban vannak a demokratikus koalíció összes pártjai és válságban van az egész kormányzás.
Közvéleményünk politikai szemlélete újból végletessé vált, s ez a végletesség az ország külpolitikai egységét, európai elhelyezkedését kockáztatja.
Ezek a válság legkritikusabb pontjai.
-A válság ténye nagyon komoly és nagyon súlyos kérdés, mert nem jelent többet és nem jelent kevesebbet, mint azt, hogy Magyarországon a lakosság túlnyomó többsége a demokrácia és a felszabadulás ügyét és az elmúlt évtizedet, nyomorúságának tényét összekapcsolja, és könnyen lehet, hogy történeti emlékezetében tartósan is össze fogja kapcsolni. Ez pedig olyan veszély, aminek súlyosságát nem lehet eléggé leszögezni. Magyarországon máris keletkezőben van egy masszív tömbje az embereknek, akiknek egyetlen gondjuk, hogy vége szakadjon mindannak a bizonytalanságnak és félelemnek, mely a rendszerváltás óta a politikai és a mindennapi életet jellemzik:vége szakadjon akár annak az árán is, hogy Magyarországon a múlt legkártékonyabb erői melyek nemrég nem látszottak messze a teljes megsemmisüléstől , újból erőre kapjanak és előtérbe jussanak.
Pedig legyünk vele tisztában, hogy Magyarország számára életkérdés, hogy az eddigi világ összeomlása felszabadulás legyen s a beteg magyar társadalomszerkezetnek a nyomasztó tényezői vissza ne térhessenek. Gondoskodnunk kell tehát arról, hogy a mi számunkra a felszabadulás ténye örökre összekapcsolódik az elmúlt időszakkal ,ennek legváltozatosabb fizikai és emberi nyomorúságainak emlékével,-unokáink számára a teljes emberi felszabadulás emelkedjék tiszta, történeti realitásokká azok által az eredmények,következmények és kedvező fejlődések által, amelyeket hosszú távra megnyitott.
Életbe vágó kérdés Magyarország számára, hogy az új felszabadulás a magyar demokratikus fejlődés számára megtartsa a maga jelentőségét és ne menjen veszendőbe.
Ennek biztosítása nagyon súlyos feladat, melyhez kétségtelenül az eddiginél nagyobb nyomatékkal kell magának a felsőbb vezetésnek a közreműködését kérnünk. A feladat teljes sikeréhez azonban a magyar demokratikus erőknek egy sokkalta világosabb program és sokkalta kidolgozottabb eljárás alapján való újabb összefogására van szükség. Sajnos, a magyar politikai életnek azok a demokratikus erői, melyeken ez múlik, éppen maguk vannak benne ebben a félelmi állapotban, amelyből ki kell lábalniuk.
-Hiányzik egy olyan erő, amely a közösség minden jó erejét összefogásra készteti. Nem kevésbé hiányzik a másik feltétel: a fejlődés útjának a világos tudata.
Magyarország az utolsó tíz esztendő alatt a zsákutcába vivő, torz és a legkülönbözőbb ellentmondó világnézeti rendszereknek egy olyan összevisszaságát és a politikai gondolkozásnak egy olyan méretű fokozatos eltorzulását élte át, hogy ma itt, a világnézetek között való ide-oda ráncigálásba halálosan fáradt és beteg országnak a pihentetésére is szükség van.
Nem azt jelenti ez, hogy Magyarországnak politikában híg kosztra volna szüksége; nagyon is erős és tartalmas táplálékra van szüksége, de nem drasztikus kísérletekre, mert ez az ország ma nem hisz ilyeneknek és nem bír ki ilyeneket.Ne képzeljük, hogy politikában a vállalkozás és ellenállás elaltatott, visszahúzódott szellemét rövid idő alatt újságcikkekkel és harci riadókkal minden további nélkül fel lehet kelteni.
Szabó Piroska

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Ti urak

Kondor Katalin Ti urak, ott, a magasságos Európai Parlamentben, nem szégyellitek magatokat? Foglalkoztok-e egyáltalán a titeket az álságos u...