Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2020. június 5., péntek

Baloldali üresség

Nem kéne hülyének nézni a választókat – fakadt ki az MSZP-közeli Hírklikk

Egész pontosan a cikket jegyző Bánó András független, objektív újságíró-legenda, nem mellesleg a köztévéből kétszer is súlyos etikai vétségek okán elküldött egykori tévés, jelenlegi beosztása szerint pedig – Karácsony Gergely főpolgármester jóvoltából – a Budapesti Városüzemeltetési Holding felügyelőbizottságának tagja. A felháborodás ezúttal nem a Fidesznek, hanem az egyébként a baloldalon igencsak kedvelt Török Gábor politológusnak szólt, aki azt találta mondani, hogy a járvány alatt politikai értelemben a kormány leiskolázta az ellenzéket.

Márpedig ez a megállapítás se Bánónak, se az MSZP-nek, de vélhetően a Momentumnak és az éppen megint önfelszámolósdit játszó Jobbiknak sem tetszik. Gyurcsányt talán nem érdekli, azon a térfélen ő a góré, ez alighanem egyelőre elég neki.

De mit is mondott még Török, amin ennyire kiborultak odaát? Lényegében azt: nemhogy egy átlagos választópolgár, de még ő sem tudná megmondani, pontosan mi az ellenzék üzenete, mit szeretne másként csinálni, mint a kormány, mi a program, mi a vízió. Vagyis – tehetjük hozzá – továbbra sincs úgymond portékája, csupán a diktatúrázás, de az olyannyira, hogy bár a kormány ígéretéhez híven visszaadja a védekezéshez szükséges jogosítványokat, mára kitalálták, Orbán Viktornak csuriban van a keze, miközben megszavazzák az erről szóló törvényt. Így az egyébként elvárható bocsánatkérést sem adják meg természetesen, marad a riogatás és a félelemkeltés, azaz a tíz éve megszokott, unalmas lózungok. A hiteltelen vádaskodás.
Ezen a „politikai teljesítményen” túl, amivel egyébként az ilyenkor lelkesen akcióba lépő hálózaton keresztül sikerült ismét a fél világot teleharsogni, még annyit tudott letenni az asztalra a hazai baloldal, hogy először szigorú intézkedéseket követeltek, majd amikor azokat meghozta a kormány, tiltakoztak. Mindebből tényleg nehéz, sőt, lehetetlen kihámozni, mit csinálnának.

A trianoni békediktátum századik évfordulóján tartott tegnapi parlamenti emlékülés apropóján ráadásul megint előadtak egy méltatlan és szánalmas hisztiparádét. Történt ugyanis, hogy a kormányoldal arra jutott, ne legyenek pártpolitikai felszólalások az eseményen. Ez azonban Gyurcsányéknak és szövetségeseinek nem tetszett, így jórészt bojkottálták az ülést. Nyilván szerettek volna egy jót orbánozni a megemlékezésen, s mivel ezt nem lehetett, megsértődtek. Csak mutatóban maradtak néhányan, nekik a miniszterelnök külön megköszönte a részvételt. Ugyanakkor a távolmaradók nemcsak a Fidesznek, hanem az ország házának, szimbolikusan magának a nemzetnek fordítottak hátat.

Nehéz erről indulatok nélkül értekezni, hiszen mégiscsak a magyarság, a magyar állam egyik legnagyobb tragédiájáról van szó, legalább az ilyen jeles napokon illene egységet mutatni, félretéve az önös politikai érdekeket. Ezek szerint ez továbbra sem megy. Jó alkalom lett volna az emlékülés arra is, hogy a baloldal legalább tétova kísérletet tegyen a nemzethez fűződő viszonyának rendezésére. Ma is fájó seb a 2004. december 5-i népszavazás, amikor Gyurcsány vezetésével megtagadták a határon túli magyarsággal való közösséget. Valódi bocsánatkérés azóta sem hangzott el, sőt, az akkori álláspontjához máig ragaszkodó bukott miniszterelnök ismét az ellenzék vezetője, közösséget vállal vele a Momentumtól a Ballikig szinte az összes kormányellenes formáció. Köztük Karácsony Gergely főpolgármester.

Nincs tehát új a nap alatt, a baloldal máig hordozza történelmi bűneit, s nemcsak a múltról, a jövőről sincsen mondanivalója.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...