Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. november 26., hétfő

Vágyálmok


Stefka István
- 2012. november 26., hétfő
Álláspont
„Magyarországon nincs mit szépíteni, Európa szégyene lett, az ország, ahol tucatnyi feltűnően műveletlen, erőszakos és, mert a tudatlanok mindig ilyenek, kapzsi férfi – férfi mind kivétel nélkül – és közöttük egy milliók türelmével visszaélve játszik és uralkodik” – írja a kényes ízlésű Majtényi László a múlt heti Élet és Irodalomban. Ezt szeretné látni, láttatni, ezt szeretné világgá kürtölni, sulykolni mindenfelé, vágyálmaitól hajtva. Érdekes emberek ezek, gyűlöletük messze-messze ér. Ők azok, akik „szeretik” hazájukat, „becsülik” népüket, azt a nemzetet, ahonnan ők is származnak. Öröm tehát olvasni az ÉS-ben a fellelkesült úr további sorait Magyarországról: „…Budapestünk akárcsak városaink sora, a díszkövezett főtereket leszámítva, fizikailag is omlik, pusztul”, „Magyarország korszakhatárhoz érkezett, állunk egy sötét teremben, ahová bezártuk magunkat, az oxigén fogy és mindenfelé csukott ajtók”, „A széthullottságért, ha nem egyenlő mértékben, de szinte mindenki felel, aki a hatalom környékén egyáltalán megfordult”. Juj, fenyegetőzünk is! Következményekkel kell tehát számolnia annak, aki a törvényes választásokon elért kétharmados pártszövetség elképzeléseit támogatja. Majd: „Bármerre tekintünk is, árulás és közöny mindenütt…” Kik ezek az önmaguk által felkent megmondóemberek, akik olyanokat fogalmaznak meg, amiknek aligha van köze a valósághoz? Sírnak, rettegnek, országos felelősségről papolnak, fenyegetőznek, ha kell harci riadót fújnak. Majtényi László volt adatvédelmi biztos csaknem úgy érez az általa leírt romok ormán, mint egykor Berzsenyi Dániel – ő okkal – kétszáz évvel ezelőtt: „Romlásnak indult hajdan erős magyar!” – verselt a költő. Csak akkor Habsburg-befolyás volt, és a német szó terjedése miatt veszélybe került anyanyelvünk.
Ma mi van veszélyben? Függetlenségünk, magyarságunk, anyanyelvünk, jogállamiságunk, parlamentáris demokráciánk? Ha igen, akkor tényleg érdemes lenne megkongatni a vészharangot. Ha Majtényi figyelne, látná, éppen a gazdasági függetlenségünk visszaszerzéséért folyik a küzdelem, amit az ország mérhetetlen eladósításával a baloldali kormányzat okozott. Akkor hol volt Majtényi úr, amikor Hornék, Medgyessyék és Gyurcsányék áron alul, Magyarország számára előnytelenül eladták stratégiai ágazatainkat, a vízműveket, az elektromos műveket, a gázműveket, a Malévot? Az nem számított romlásnak, árulásnak? S amikor 2006. október 23-án Gyurcsány rendőrei szétverték a békés tüntetőket, akkor nem érezte magát sötét veremben? Miért nem szólalt meg a jogállamiság, a demokrácia, a köztársaság védelmében? Maradjunk annyiban, hogy mélyen hallgatott, sőt sunyított! Pedig ez a tárgyilagosság is hozzátartozna az értelmiség felelősségéhez. Majtényi az elmúlt években többször bebizonyította, szíve nem Magyarországért dobog, hanem baloldali párttársaiért, a Millásokért, az MSZP-ért, a DK-ért, az LMP-ért s még ki tudja kiért, miért.
Vannak persze jó néhányan, akik hasonló gyékényen árulnak. Esetükben nem az ellenvéleményüket, ellenzékiségüket kifogásolom, hanem, hogy kinek, kiknek az érdekében teszik azt, amit tesznek. Kinek szolgálnak, amikor olyanokat és hasonlókat írnak le, mint például Mészáros Tamás a 168 Órában: „…a valutaalapnak elege lett ebből a szélhámos vircsaftból, amely visszaél a türelmével, s immár veszélyezteti szakmai és politikai reputációját… Az Orbán-rezsim a világ szemében nem szavahihető, ráadásul mai politikai gyakorlata egy sajátos önkényuralmi rendszer perspektíváját vetíti előre.” Ezt akár írhatta volna a Der Spiegel vagy a Die Zeit is. Mindenesetre ezeket a valótlanságokat, dezinformációkat úgy sugallja egy magyar újságíró, mintha régi barátja, érdekvédője lenne az IMF-nek. Érthetetlen. Vörös Imre volt alkotmánybíró ugyanebben a hetilapban már „lopakodó államcsínyről” vizionál. Ezekre a vádakra meg kell, s meg is lehet találni a választ. És szükséges is válaszolni rájuk, mert ha sokszor mondják, igaznak tűnnek majd, és a vágyálmok valóra válnak.
Egyre világosabb, hogy az ellenzék egyes politikusainak, famulusainak, értelmiségi holdudvarának küzdelme már régen nem Orbán Viktor és kormányának leváltásáért folyik. Magának a rendszernek a lebontása a cél, amit bármi áron szeretnének elérni. Ha kell a békemenetből békeharcot csinálnak, vagy osztályharcot a szabadságharcból (copyright 168 Óra), sőt ha szükséges külföldi gazdasági érdekcsoportokat hívnának segítségül a 2014-es választási győzelemhez. De ehhez össze kellene fogni az ellenzék színárnyalatainak. És ez ami nem megy. Nem véletlen, hogy az 1989-es időszak zavaros gazdasági és politikai állapotainak visszatérte a vágyálmuk. Akkor mindent meg lehetett tenni, az átalakulási törvénnyel ezermilliárdos nemzeti vagyonelemek tűntek el. Nekik ez lenne kívánatos, egy kis anarchia.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...