Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. november 5., hétfő

A népiek a forradalomban

Amikor a magyar felkelés 1956. október 26-án kirobbant, a nap főszereplői között egyetlen népi írót találunk, Veres Pétert.
A budapesti Bem szobor előtt felolvasta a Magyar Írók Szövetsége határozatát, amelyben az írók együttérzésükről biztosították a megújulási mozgalmat és követelték Nagy Imrének a kormány élére való visszatérését.

Az országban már  nyár óta forradalmi helyzet uralkodott, abban az értelemben, hogy a legkülönfélébb  véletlenek folytán bármely pillanatban forradalom törhetett volna ki. Jelezték ezt a Pet6őfi köri viták, de nem oldódott föl Rákosi Mátyás szovjet beavatkozással történt eltávolítása után sem, mert Rajk László október 6- i temetése ismét pattanásig feszült helyzet tünetét mutatta.

Nem kevésbé a szeptember 17-.i  Írószövetségi tisztújító közgyűlés, amelyen legalábbi8s az írók úgy viselkedtek, mintha Magyarországon megszűnt volna a diktatúra.

1947-óta, habár csak az Írószövetségben ismét szabad választásokat rendeztek. E választáson kibuktak a vezetőségből a Rákosihoz és a régi irányításhoz húzó írók, köztük Darvas József Elnök.
Helyükbe Nagy Imre hívei és az addig háttérbe szorított, elnémított írók kerültek.
A Szövetségnek ismét Veres Péter lett az elnöke  a két társelnök egyike Tamási Áron volt és a huszonöt tagú elnökségben a népieket az említetteken kívül még Illyés Gyula,Jankovich Ferenc, Németh László , Szabó Lőrinc és Szabó Pál képviselte.

Az Írószövetségben tehát a népi írói csoport jelentőségének megfelelő képviseletet kapott, az elnökségnek több mint egynegyedét alkotta.   Az előre nem látható véletlen, amelynek révén a forradalmi szituáció forradalomba csapott át, az általános elégedetlenséget tükröző október 23.-i tüntetés volt.
Ennek és  az ezt követő események megítélésében a kommunista párton belül megosztottság, illetve szakadás keletkezett.  Az első két népi író, aki a fegyveres harcok kirobbanása után megszólalt, Sinka István és Tamási Áron volt.
Sinka István "Üdv néked Ifjúság"címen október 26-án verset írt, üdvözölte az ifjúságot és a magyar népet, amely ""lángban és vérben" született meg újra.

Sinka István: Üdv néked ifjúság!

Üdv néked Ifjúság! Üdvözlégy magyar nép,
ki lángban és vérben születtél meg újra
három nagy éjszakán vad ágyúdörgésben!
Melyik nép írta fel mostanában nevét
Így, hogy aranyat adott kezébe Isten ujja?
S mely nép beszélt így önmaga nevében,
mint angyal, mikor a harsonáját fújja?
Bús igájának fájára írja hát,
s mint annyiszor a megsárgult ezer évben
Vérrel és vassal tanítja zsarnokát.
Buda, 1956. október 26.


Ugyancsak október 26.-án  Tamási Áron felolvasta a rádióban Magyar Fohász című írását a forradalom elkerülhetetlenségéről. 



A koraesti órákban elhangzott előadásában az igazi8 emberi és nemzeti lét utáni sóvárgásról beszélt és arról, hogy  nép nem tehetett mást, mint amit tett.
"A kor forradalmát magunknak kellett volna végbe vinnünk-mondotta. De mivel nem ezt tettük, csak ajándékba fogadtuk el,  olyan esztendők rakódtak történelmünkre, amelyek hagyományainkat elferdíteni törekedtek, természetünket gúzsba kötötték és  jövendőnk felől kétségekkel kínoztak. Ebben a hamis és igaztalan állapotban a nép nem találta  meg nyugalmát és alkotó nerejét bénaság fenyegette. Ezért kellett megtörténnie annak, ami megtörtént".

Tamási azt kérte,hogy a hatalmak, "Amelyek a maguk rendszerében élni jónak és helyesnek látják,  adják meg nekünk a lehetőséget, hogy mi is a magunk emberi és nemzeti formánkban élhessünk. Ez a forma nem más, mint a társadalmi demokrácia és a nemzeti függetlenség formája. Ezt a formát ,kormányzás dolgában, egy nemzeti kormány  tudná a nép akaratával megtölteni,a művelődés szellemével pedig a magyar léleknek azok na mesterei, akik az elmúlt évtized  alatt is a nép hűségében éltek."   Fohászát a jeles író a harcok mihamarabbi befejezésében bízva és abban a reményben zárta, hogy a harcok résztvevőit igazságtalan ítélet nem éri.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...