Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2012. október 5., péntek

Dolgoztatjuk a hóhért

- 2012. október 5., péntek
Álláspont
Szarvas Szilveszter
Köpködi a markát a hóhér, odaért a bitófához a stratégiailag és nemzetgazdaságilag is kiemelten fontos ágazatunk, a magyar húsipar. Az állattenyésztésünk is bent áll a sorban, a halálba menetelők táborában.
A piacgazdaság természetes velejárója, hogy vakvágányra tévednek ágazatok, vállalatok, de az mindenképpen magyar sajátosság, hogy csendben asszisztálunk a kisikláshoz. Bevett szokásunk szemlesütve elfordítani a fejünket, ha húsba vágó, fájó problémákat tapasztalunk, és ölbe tett kézzel nézzük végig a pusztulást.
Úgy tűnik, szépen végignézzük most is, ahogy feldarabolják, az utolsó rozsdás vasszögig elhordják a Kapuvári Hús vagyontár­gyait, miközben az ország keleti felén a haláltusáját vívja a Gyulai Húskombinát. Jogerőre emelkedett ugyanis a Kapuvári Hús Zrt. felszámolását elrendelő bírósági határozat, a Gyulai Törvényszék pedig ideiglenes vagyonfelügyelőt jelölt ki a Gyulai Húskombináthoz.
Azon már kár rágódni, hogy miért kezdett zuhanórepülésbe, és miért jutott kilátástalan helyzetbe a két cég, mégis ezt teszik. A kapuvári gyár tulajdonosai összevesztek, s úgy mutogatnak egymásra, mint az óvodás gyerekek, akik anyjuk előtt nem mernek színt vallani az összetört váza ügyében.
Szó sincs összefogásról, közös erőfeszítésekről, csak civódásról. Pedig stratégiai jelentőségű, több száz embert foglalkoztató, elvileg felelősséggel tartozó mamutvállalat sorsáról van szó, nem piszlicsáré, szőnyeg alá söpörhető vitatárgyról. Felelőtlen garanciavállalásokra, súlyos pénzügyi visszaélések kifundálására mindig volt ész és szándék, a teljes bedőlés elkerülésére már nem futotta az akaratból.
Egy dolgot azonban elfelejtenek azok, akik végignézték a kapuvári hús kivéreztetését, és akik végignézik a gyulai húskombinát haláltusáját. Ha a húsipar és egyúttal a magyar élelmiszerágazat két erős bástyáját jelentő vállalat romba dől, akkor jóformán csak a Pick csoport és a Pápai Hús Kft. marad a gáton néhány kisvágóhíd kíséretében. A pápai vágóhíd piaci részesedése azonban csak tíz százalék körüli, így aligha képes betölteni azt az űrt, amely a magyar húsiparban keletkezik az erős várak elestével. Most éppen azt láthatjuk, ahogy a teljes magyar húsipar vérét és erejét veszti, utána pedig a magyar állattenyésztésnek is befellegzik.
Azt már ugye mondani sem kell, hogy minek örülne az importdömpinggel a határainkon sátrat verő gazdasági érdekcsoportok tömege? Zsíros piac ez, garantált a profit. A lenyúlást sem kell meghonosítani, hozzá vagyunk szokva a szabadrabláshoz.
A huszonkettes csapdájának megoldóképlete kisiskolás ujjgyakorlat ahhoz képest, amely feladványt a húsosoknak kellene most megoldani. Az egekbe szökött takarmányárak, energiaköltségek és járulékos kiadások miatt mintegy harmincszázalékos áremelkedést kellene eszközölniük és végrehajtaniuk az ágazati szereplőknek, mert csak ez biztosíthatja a magyar termelők és feldolgozók talpon maradását. Csakhogy a durva árkülönbözetet a kizsigerelt fogyasztók nem tudnák kifizetni, egyedül a korábbi évtizedekben sokat profitált kereskedelem nyelhetné le a békát – szereplői persze hallani sem akarnak a veszteségek átvállalásáról.
Az embereknek üres a zsebük, a termelőknek és feldolgozóknak semmi pénzük, a kereskedelem fityiszt mutatott. Patthelyzet.
A gazdaság minden porcikáját megbénítható és elsorvasztó súlyos betegségre egyetlen csodapirula jelenthet orvosságot. Első lépésben az alapvető élelmiszerek áfacsökkentése, másodikban a magyarországi általános forgalmi adó terhének a mérséklése. A fordított áfa is erős infúzió, de az igazi gyógyír az áfacsökkentés lenne. Az élelmiszerpiacon harminc-negyven százalékra rúg a feketegazdaság részaránya, évente minimum ötszázmillió, de inkább egymilliárd eurós, csaknem háromszázmilliárd forintos bevételkiesést okoz az áfacsalás az élelmiszeriparban. Az alapvető élelmiszerek tízszázalékos áfája mellett biztosítani lehetne a költségvetési egyensúlyt, a csodagyógyszer alkalmazása tehát büdzsébarát intézkedés is. A kormány nem várhat, nem fordíthatja el a fejét, és másokkal ellentétben nem nézheti ölbe tett kézzel a nemzettragédiát. Ellenkező esetben marad a halálmenet, munkát adunk a hóhérnak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...