Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2020. június 5., péntek

Összetartozunk

„Nem kell beszélni róla sohasem, / De mindig, mindig gondoljunk reá!” – írta Juhász Gyula a száz évvel ezelőtti gyászos napról, midőn kimondatott a halálos ítélet rólunk.

Hogy hol, azt minden magyar tudja. Ezért most szándékosan nem írom le az elátkozott hely nevét, meg azért sem, hogy (Adyval szólva) „törjön százegyszer százszor-tört varázs”. Száz év alatt oly sokan mondták ki és el a ki- és elmondhatatlant, próbálták megérteni az érthetetlent, megmagyarázni a magyarázhatatlant, nem fogadták el az elfogadhatatlant, és nem feledték a feledhetetlent. Azt, hogy az első világháborúban győztes hatalmak úgy darabolták fel ezeréves országunkat, hogy elszakították területének több mint kétharmadát, népességének majdnem kétharmadát, ezen belül minden harmadik magyart. A meggyötört, kivéreztetett és kifosztott csonka országtól pedig megvonták az életben maradás szinte összes feltételét.

És mi mégis életben maradtunk a száz éve meghúzott (és 1947-ben, Párizsban visszaállított) határokon innen és túl. Beigazolódott Reményik Sándor erdélyi költő ihletett látomása: „Országokat lehet szétdarabolni: / Nem lehet legyilkolni lelkeket!” Azért nem, mert a Kárpát-medencében több mint ezer éve őshonos magyarság száz éve öt (ma már nyolc) államban egymástól szétszakítva élve egyetlen percre sem feledte, hogy összetartozunk. Megtanultuk, elménkbe és szívünkbe véstük, hogy (Szabó Dezső szavaival) „megmaradásunk alaptétele: minden magyar felelős minden magyarért”.

Ezért június 4. nemcsak a gyász, a nemzeti tragédia napja, hanem még inkább a nemzeti összetartozásé. Tíz éve már az Országgyűlés által törvénybe iktatva is. Akkor, 2010 májusában a Fidesz–KDNP javaslatát a képviselők több mint nyolcvan százaléka, a kettős állampolgárságról szóló törvényt pedig majdnem 98 százaléka megszavazta. Az azóta valóban magyar lelkű és szellemű nemzetpolitika lehetővé tette a külhoni magyarság számára, hogy közjogi értelemben is az egységes magyar nemzet részévé váljon, s mára már meghaladta az 1,1 milliót az új magyar állampolgárok száma.

„A múlt elesett hatalmunkból, a jövendőnek urai vagyunk” – figyelmeztette nemzettársait a legnagyobb magyar, hozzátéve: „Sokan azt gondolják: Magyarország – volt, én azt szeretem hinni: lesz!” Minden tiszteletünk Széchenyi Istváné, Magyarország azonban volt is, lesz is. Főképpen azért lesz, mert van – nem is akármilyen – múltja, s a magyar névnek „régi nagy híre”.

A nemzeti öntudat és összetartozás alapja a közös szülőföld és anyanyelv, a közös ősök, hagyományok, szokások és a lélekről lélekre plántált emlékezet. Mára már alig néhányan maradtak, akik 1920. június 4. előtt még egy hazában éltek a Kárpát-medencében, de ugyanaz a nép vagyunk, mert emlékezünk. Kölcseynek igaza van, nincs értelme „régi kor árnya felé visszamerengni”, de emlékezni elhunyt elődeinkre és tetteikre öröm és kötelesség, mert ez a szellemi-lelki kötelék tartja össze az egymást követő nemzedékeket. A nemzetet.

A száz évvel ezelőtti szív- és esztelen országdarabolást visszavonatni, úgy tűnik, elesett hatalmunkból. Sohase feledjük azonban Deák Ferenc bölcs intelmét: „amit erő és hatalom elvesz, azt idő és kedvező szerencse ismét visszahozhatják”. Akkor, ha nem mondunk le róla! Ha nem csüggedünk, ha van hitünk és erőnk, hogy közös örökségünket, a magyar nyelvet, kultúrát, észjárást, identitást és összetartozást megvédjük mind az elnyomó és asszimiláló nemzetállami nacionalizmusoktól, mind a „nyílt”, multikulti társadalmat kotyvasztó birodalmi internacionalizmustól. Úgy cselekedjünk, hogy megmaradjunk: ez a célunk és a dolgunk a következő száz évben is. Itt, Európa szívében.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...