Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2020. április 9., csütörtök

Nincs közös pont

Ezzel a külföldön is hangoskodó ellenzékkel nemhogy a párbeszédnek nincs értelme, de semmiféle együttműködésnek.

Miközben a magyar társadalom jelesre vizsgázik szolidaritásból a soha nem látott válsághelyzetben – elég csak a temérdek felajánlásra, a védőeszközök gyártására átálló cégekre, az időseknek bevásárló fiatalokra s mindenekelőtt a heroikusan küzdő egészségügyi, oktatási és állami dolgozókra gondolni –, a magyar ellenzék a jelek szerint végleg bebizonyítja erkölcsi alkalmatlanságát. Jegyezzük meg: a szakmai alkalmatlanságát is, ha például Karácsony Gergely folyamatos bénázását nézzük.

De nemcsak a pártok, a balliberális holdudvar is csúnyán leszerepel. Már titkot sem csinálnak abból, hogy az egész világot s benne Magyarországot megpróbáló koronavírus-járványt arra akarják felhasználni, hogy az abból következő egészségügyi és gazdasági következmények révén visszakapaszkodjanak a hatalomba. Temérdek választáson nem sikerült ez nekik, hátha a katasztrófa segít. Ahogy a gyurcsányista perverz expolitikus írta: itt a lehetőség. Hasonlóképp érvelt a Szamuely Tibor és Robespierre „szerelemgyerekeként” viselkedő Jakab Péter Jobbik-vezér is.

Az alaphangot azonban az egykori SZDSZ-es, Soros-barát Haraszti Miklós adta meg a HVG-ben. Képes volt úgy rémisztgetni a koronavírus-törvény kapcsán, hogy le sem írta a kór elnevezését, nem utalt az emberpróbáló védekezésre. Csakis arról írt, hogy Orbán Viktor bezárta a parlamentet (sic!) – amelynek újabb, ezúttal négynapos ülése hétfőn kezdődött. Meg arról, hogy az immár nyíltan diktátorként viselkedő (ezek szerint eddig nem volt az?) miniszterelnök betiltotta a választásokat és a népszavazásokat, azaz a „hatalmi viszony bármilyen bolygatását”, mondván, hozzá akarja szoktatni az embereket az „erőtlenséghez”. S ehhez még – írja – katonákat is bevet. Ez bizony kőkemény fake news.

A lényeg Haraszti szerint mégis ez: az új korszakban az ellenzék megerősödhet, ha él a „lehetőséggel”. Tehát miközben tízévnyi, objektív mércével sikeres, az egész országnak egyre nagyobb boldogulást hozó kormányzás után Orbán Viktor kénytelen megszervezni az egészségügyi védekezést, majd leteszi az asztalra a rendszerváltozás óta legnagyobb gazdaságélénkítő csomagot, ellenlábasai ebben a „lehetőséget” látják. Egy olyan Európa közepén történik mindez, ahol a vezetők sorra kapnak rendkívüli felhatalmazást, a legtöbb országban rendeleti úton folyik a kormányzás, a hadsereg és a rendőrség pedig az életvédelem jegyében bevezetett korlátozások betartatása érdekében ellepte az utcákat. Hab a tortán: még a teszetosza Karácsony is egyszemélyi hatalmat kapott.
Talán nincs is olyan szó a magyar nyelvben, amely leírná azt a gyomorforgató aljasságot és gátlástalanságot, amit Gyurcsányék és a holdudvaruk előadnak. Közben a bukott miniszterelnök, jó SZDSZ-es szokás szerint azt próbálja beadni, hogy az unióban egyébként kolbászból van a kerítés, ömlik az ingyenpénz az embereknek, míg a magyar kormány fukarkodik. Csakhogy a valóság ezzel szemben az, hogy az olaszok és mások most készülnek az ükükükük-unokáikat is eladósítani, Románia már az IMF-nél kopogtat, Németország pedig „betart” az úgynevezett víruskötvénynek, mondván, nem akarja mások helyett állni a cechet. A magyar kormány ezzel szemben a GDP húsz százalékát mozgatja meg a gazdaság újraindításához, tartva az eddig is jellemző pénzügyi fegyelmet.

Tehát ezzel a külföldön is hangoskodó ellenzékkel nemhogy a párbeszédnek nincs értelme, de semmiféle együttműködésnek. Nem akarnak részt vállalni a küzdelemből és a felelősségből, viszont kihasználnák a nehéz helyzetbe került embereket saját politikai–hatalmi céljaikért. Nincs kompromisszum, nincs közös pont.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...