Olvasóinknak

Kedves Olvasóink!



Szeretettel és Tisztelettel köszöntöm Önöket!

Mielőtt a Tanú vélemény rovat szellemi önarcképét átnyújtanám Önöknek, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak azért a szeretetért, bizalomért, amelyet a lap indulása óta Önöktől kaptam. Köszönöm a biztatást, az elismerő szavakat, még egyszer köszönöm, és továbbra is elvárom a segítő szándékú kritikákat, bíráló megjegyzéseket is, amelyet Önöktől kaptam.

„Nyelvében él a nemzet!” – hangzik a máig ható intelem. Ez a nyelv pedig napjainkban végveszélyben van! A könyvekből, a folyóiratokból, a képernyőn keresztül árad felénk a szellemi bóvli, a szennyes gondolat, az esztétikai-erkölcsi-világnézeti mocsok, egyre jobban teret hódít a durvaság, az erőszak, a hazugság… Körülvesz bennünket a döntően önző és haszonelvű világ, amely elérni és megszerezni akar, amely az élet minőségét csak az anyagi javakban és az élvezetekben méri.

E „tiszta fényű lappal”, ahogyan Hegyi Béla író, esszéista nevezte, a Tanú tiltakozni kíván a mindennapjainkat elárasztó szellemi igénytelenség ellen.

A nemzeti kultúra és műveltség terjesztésével, a korrekt tájékoztatás megteremtésével ez a folyóirat - a maga szerény módján - szeretné elősegíteni az emberi személyiség méltóságának, egyenlőségének és tiszteletének, mint demokratikus eszménynek a megvalósítását.

Az irodalom, a szellem, a szív erejével kíván hozzájárulni a honfitársak igazságosságra, szabadságra és hazaszeretetre történő neveléséhez, az ismeretek és eszmék szabad kicseréléséhez, a hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrását jelentő kulturális örökségünk megőrzéséhez.

Európa szívében csak erős nemzeti műveltséggel, évszázados hagyományainkkal tudunk megmaradni függetlennek, magyarnak. Ismert, hogy a nemzeti öntudatot történelmünk viharos századaiban az irodalom, a kultúra tudta megőrizni. A nemzetmegmaradás egyik legfontosabb eszköze a nemzeti kultúra: ha van nemzeti kultúránk, létezik nemzet is. A diktatúra időszakaiban az irodalom jelentette az egyedüli kapaszkodót, a vigaszt; szólt helyettünk az egész nemzet helyzetéről, kínjairól. A Tanú /Németh László emlékére/ azért született, hogy szellemi-lelki otthona legyen azoknak az öntudatos, tenni akaró polgároknak, akik még hisznek az eszményekben, a kultúra összetartó erejében.

Ma költők, írók, tudósok helyett médiasztárokra hallgatnak a gyermekeink, és megmosolyogni való bolond, aki elérzékenyül a kristálytiszta költészet olyan hangjain, mint Áprily Lajos Március című versének utolsó strófája, amely így hangzik:

„Barna patakja
napra kacagva
a lomha Marosba csengve siet,
Zeng a csatorna,
zeng a hegy orma,
s zeng - úgy-e zeng, úgy-e zeng a szíved?”

A Tanú, indulásakor arra vállalkozott, hogy a kortárs irodalom, a művészetek, valamint a hiteles történetírás és politológia eszközeivel szolgálja az igényes olvasókat, fölvállalva a nemzeti értékeket, a polgári esztétikai-erkölcsi értékrendet.

A közjó elkötelezett és önzetlen szolgálatára törekedve igyekszem megtartani azt az erkölcsi-szakmai igényességet, amit a lap ars poeticájában megfogalmaztam.
Nem várom el olvasóimtól, hogy véleményük mindenben egyezzen a szerző meggyőződésével, pusztán arra törekszem, hogy írásaimmal továbbgondolkodásra késztessem, éltessem, hitet és önbizalmat adjak. Az aztán már az olvasó dolga, hogy saját élményeivel, tudásával, gondolataival, érzésvilágával egészítse ki az olvasottakat, és alakítsa ki saját álláspontját, véleményét a körülöttünk levő világról.

De ahogyan azt a híres argentin író, Borges megfogalmazta: „Akárcsak az olvasás, az előadás is közös munka, és azok, akik hallgatják, nem kevésbé fontosak, mint az, aki beszél...”

Hiszem, hogy a lap munkássága nem hiábavaló, és a Tanú-nak hosszú évekig helye lesz a polgári Magyarország kulturális térképén.

Adjon Isten ehhez mindig elegendő erőt!



Szabó Piroska

2020. március 27., péntek

Immunválasz

Békeidőben a folyamatos ellenzéki aknamunkát figyelemmel kísérni legfeljebb dühítő, a jelenlegi helyzetben viszont szó szerint életveszélyes

Az állandó stressz ugyanis a szervezet immunrendszerének legyengítésével elősegítheti a kórokozó általi pusztítást.

Mára a világunk gyökeresen megváltozott. Sok minden, ami néhány hete még természetes volt – iskolába vagy munkába járás, ingázás a csúcsforgalomban, összejövetelek, rendezvények, sport –, megszűnt. Hátborzongatóak az üres utcák, és nem tudjuk, pontosan mi vár ránk, meddig tart ez az állapot, és hogyan kerülünk majd ki belőle. A jövőre vonatkozó terveink egy részét felülírta a járvány, ez néha fájdalmas. Mindenki küzd a félelemmel. Aggódunk szeretteink egészsége és egzisztenciális problémák miatt. Nyomasztó lehet a bezártság, és gondokat okozhat az összezártság is. A stressz tehát életünk része, jobban mint bármikor.

De mégis, működnek a dolgok. A pedagógusok tanítanak, egyre többen megbarátkoznak a távmunkával, az üzletekben már senki nem vív közelharcot a lisztért, a közösségi segítségnyújtás pedig szívmelengető méreteket ölt. Az egészségügyben dolgozók – ahogy minden más országban – tudásuk és erejük maximumát nyújtják.

És mit tesz a balliberális tábor? Azt, amit eddig: azon kívül, hogy tevőlegesen hátráltatja a kormányzati lépéseket, és a nemzetközi színtéren sem szünetelteti hazaáruló tevékenységét, álszenteskedő médiáján keresztül nap mint nap gőzerővel igyekszik tudatosítani, hogy minden intézkedés hibás, szakszerűtlen, vagy túl későn született. Persze, naivitás lett volna azt remélni, hogy azok, akik már számtalan alkalommal fordultak saját nemzetük ellen, egy ilyen, kritikus időszakban másként viselkednek majd. Miért érdekelné őket, hogy kárt okoznak, hiszen ez a lételemük, akkor is, ha ez a „kár” emberi életeket jelent.

Önelégült szócsöveikből áradnak az álhírek, a csúsztatások, viszont az eredményeket, sikereket elhallgatják vagy bagatellizálják. Mit sem törődnek azzal, hogy így még mélyebb kétségbeesésbe taszítják mindazokat, akik még hisznek nekik – vagyis leginkább saját szimpatizánsaikat, szavazóikat. Egy pillanatra sem engedik őket fellélegezni. A gyurcsányista nyugdíjasok meg vannak győződve róla, hogy azért nem tesztelik őket naponta háromszor, hogy minél többen a járvány áldozatává váljanak közülük, a többiek pedig Orbán „tejhatalmától” rettegnek, az eddig is heti rendszerességgel elsiratott magyar demokrácia végső kimúlásától. Az ellenzéknek súgó sorosista jogvédők mindeközben azt szorgalmazzák, hogy engedjék ki a börtönökből a nem erőszakos bűncselekményért fogvatartottakat, humanitárius szempontok miatt. Szerencsére a polgári kormány kevésbé fogékony az emberjogi szólamokra, mert bár a krízishelyzet a zárkában nyilván megterhelő mondjuk a csalók, drogdílerek és pedofilok számára, talán nem kifejezetten rájuk van szüksége most a társadalomnak.

A kormány tanácsadói nem a nyitott határok teóriái­nak és a gendertudományoknak a zászlóvivői, hanem olyan, kissé konzervatívabb diszciplínák képviselői, mint például a virológia, így fordulhat elő, hogy a kórokozó teljes genetikai kódjának hazai meghatározójaként a hírekbe kerülő professzor éppen a kormányzati akciócsoport vezetője. Más országokhoz képest az egyes intézkedések nálunk korábban történtek, és nem csupán a járvány elleni küzdelem, hanem a gazdaság számára is biztatók. Optimizmusra ad okot az is, hogy a felmérések szerint csökken az ellenzéki média olvasottsága. Az emberek pontos, hiteles és pozitív híreket keresnek. Ez jó hatással lehet a stressz-szintre, s azt is mutatja, hogy erősödik a társadalmi immunitás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó tanács

 „Putyin halálos beteg, az orosz hadsereg a padlón van – hogyan szépíti a nyugati média az ukrajnai helyzetet” – ezzel a címmel közölt publi...